Nowości CAMOZZI 2019 – w dobie przełomowych patentów i inwestycji

Na targach Hannover Messe 2019 CAMOZZI zaprezentował nowe produkty z mocnym przytupem. Jako że był jednym ze sponsorów tegorocznych targów oraz znajdował się na tzw. „Red Carpet Route” (droga, która prowadziła do wystawców z najciekawszymi i najbardziej przełomowymi technologiami w zakresie automatyki, IIoT, napędów i przeniesienia mocy zgodnych z założeniami rewolucji przemysłowej Industry 4.0), w głównej roli wystąpiła przełomowa technologia COILVISION. Zaprezentowano też nowy regulator elektroniczny ciśnienia i serię zaworów, w których zastosowano wcześniej wymienioną technologię diagnostyki predykcyjnej. Włoski producent pochwalił się również nową serią siłowników, które nie wymagają od użytkownika ich regulacji w zakresie amortyzacji.

COILVISON – jest to przełomowa technologia predyktywnego przewidywania zużycia elementów stosowanych w przemyśle. CAMOZZI współpracowało przy opracowywaniu technologii z takimi jednostkami naukowymi jak Włoski Instytut Technologiczny w Genoi (tam także bierze udział w programie CyPhy) oraz Wydział Informatyki na Uniwersytecie w Barkley w USA. W celu ostatecznego wdrożenia powołano do życia również „Mechatronics Application and Research Center” we włoskim mieście Brescia, nieopodal centrali firmy i kilku zakładów produkcyjnych. Ostatecznie w 2019 roku udało się opatentować tę technologię w odniesieniu do niektórych mierzonych parametrów.

Technologia ta jest w stanie:

 Sprawdzać i potwierdzać załączenie / wyłączenie cewki urządzeń stosowanych w przemyśle

 Badać aktualną kondycję urządzeń stosowanych w przemyśle w odniesieniu do warunków pracy, zabrudzenia, ilości cykli itd. – OPATENTOWANE

 Monitorować mechaniczne położenie tłoczków elektrozaworów – OPATENTOWANE

 Wychwytywać anomalie w obwodzie elektrycznym cewek elektrozaworów

 Monitorować temperaturę (zarówno w cewce elektrozaworu pilotującego jak i zaworu nadrzędnego)

 Wyłapać przerwanie obwodu elektrycznego

 Wyłapać przepięcia i niedopięcia na cewkach elektrozaworów

 Zliczać cykle wykonane przez urządzenie w trakcie swojej pracy

 Monitorować rzeczywiste zużycie prądu

Dodatkowo ma wbudowany rejestrator wszystkich w/w zdarzeń. Dzięki możliwości wysyłania tych danych przewodem na sterownik PLC lub bezprzewodowo przez sieć WLAN do bramki IIoT i dalej do chmury, możemy mieć dostęp i kontrolę nad opisywanymi poniżej urządzeniami z każdego miejsca na ziemi, gdzie tylko dostępny jest Internet.

Seria PRE – proporcjonalny elektroniczny regulator ciśnienia

Najważniejszą cechą nowej serii regulatorów jest możliwość zastosowania na życzenie klienta wcześniej opisanej technologii COILVISON. Urządzenie może komunikować się przewodowo, np. dzięki I/O-Link lub bezprzewodowo. Dostępne są wersje z wyświetlaczem lub bez, a także dla mniej wymagających aplikacji, z podstawową diagnostyką – ona również bazuje na technologii COILVISION, ale ogranicza się do zmiany koloru diody LED wraz ze zużyciem regulatora, bez dostępu do możliwości badania pozostałych wartości. Dla aplikacji, gdzie nie dysponujemy sygnałem analogowym producent przewidział możliwość sterowania cyfrowego za pomocą pojedynczych bitów wyzwalając wcześniej ustawione ciśnienia.

Za pomocą tego regulatora można również zastąpić elektrozawory awaryjnie odpowietrzające układ, ponieważ istnieje opcja doposażenia urządzenia w taką możliwość i to zachowując te same wymiary. Reasumując, mamy obecnie możliwość zastąpienia ręcznych regulatorów ciśnienia i zaworów odcinających za pomocą jednego inteligentnego urządzenia.

W przypadku, gdy zachodzi potrzeba stosowania wielu takich regulatorów, a mamy ograniczoną przestrzeń, producent przewidział wersję do montażu blokowego, gdzie powietrze swobodnie przemieszcza się pomiędzy regulatorami, a regulowane ciśnienie ma wyjście od frontu każdego z poszczególnych urządzeń.

Dwa rozmiary (przy zachowaniu tej samej podstawy, zmienia się jedynie wysokość) na przepływ 1000 Nl/min i 3500 Nl/min, wersje do stosowania z czystym tlenem, IP67 powodują, że regulatory PRE mogą być zastosowane niemal w każdej przemysłowej aplikacji, w której musimy kontrolować ciśnienie powietrza lub innych gazów.


Zapraszamy do obejrzenia prezentacji produktu na YouTube:

 • Wersja krótka: 

 • Wersja rozszerzona: 

 

DOSTĘPNOŚĆ PRODUKTU W SPRZEDAŻY: Lipiec / Sierpień
 

Seria D – elektrozawory i wyspy zaworowe

Tak jak wcześniej opisane regulatory ciśnienia, elektrozawory serii D mogą być wyposażone w technologię COILVISION. Zawory tej serii będą dostępne w rozmiarach 10 mm i 25 mm (kolejno o przepływach Qn=250 i 2000 Nl/min) i będą w stanie zaspokoić potrzeby większości aplikacji dostępnych na rynku.

Docelowo w 2020 roku ma powstać jeszcze pośredni rozmiar 16 mm (Qn=950 Nl/min). Te zawory pneumatyczne będą dostępne w wersjach do indywidualnego montażu, do montażu na blokach zaworowych z wyjściami w bok lub do dołu (budowa panelowa dedykowana do szafek sterowniczych) oraz plastrowych, gdzie mały rozmiar wyspy zaworowej jest kluczowy.

COILVISION oczywiście daje nam możliwość transmisji do PLC lub/i chmury wszelkich parametrów pracy wyspy, jak i predykcyjnie monitorować jej zużycie i stan. W podstawowej wersji diagnostycznej stan zużycia i błędy będzie można wizualnie zweryfikować po kolorze i sposobie mrugania diod LED.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji produktu na YouTube:

 • Wersja krótka: 

 • Wersja rozszerzona: 

 

DOSTĘPNOŚĆ W SPRZEDAŻY:

Lipiec: 

 • Rozmiar 10 mm w wersji do indywidualnego montażu
 • Rozmiar 10 mm w wersji do plastrowych wysp zaworowych z przyłączem SUB-D i wyjściami pneumatycznymi z poszczególnych plastrów zaworowych
 • Rozmiar 20 mm w wersji do indywidualnego montażu

Wrzesień/październik:

 • Rozmiar 10 mm w wersji do wysp zaworowych na bloku aluminiowym z przyłączem SUB-D i wyjściami pneumatycznymi od dołu
 • Rozmiar 10 w wersji do montażu na bloku aluminiowym z indywidualnym okablowaniem i wyjściami pneumatycznymi z zaworów
 • Rozmiar 20 w wersji do montażu na bloku aluminiowym z indywidualnym okablowaniem i wyjściami pneumatycznymi z zaworów

Do końca 2019:

 • Rozmiar 10 w wersji do montażu na bloku aluminiowym z indywidualnym okablowaniem i wyjściami pneumatycznymi z bloku aluminiowego
 • Rozmiar 20 w wersji do montażu na bloku aluminiowym z indywidualnym okablowaniem i wyjściami pneumatycznymi z bloku aluminiowego
 • Rozmiar 20 w wersji do montażu na bloku aluminiowym z przyłączem SUB-D i wyjściami pneumatycznymi z bloku aluminiowego
 • Rozmiar 10 i rozmiar 20 – wyspy zaworowe sterowane protokołem komunikacji cyfrowej FIELDBUS

Seria 23 – siłowniki pneumatyczne z automatyczną regulacją amortyzacji

Siłowniki te powstały szczególnie dla aplikacji, gdzie dostęp do regulowanej ręcznie amortyzacji jest utrudniony oraz tam, gdzie wymaga to częstej zmiany nastawy. Idealnie sprawdzają się również w przypadku, gdy obciążenie siłownika jest zmienne – dotyczy to przede wszystkim różnego rodzaju klap, włazów lub łap sortowników. Jeżeli w obecnej aplikacji nie są Państwo w stanie dostosować regulacji na tyle, aby siłownik pneumatyczny nie uderzał o głowice, a z drugiej strony nie wytwarzał zbytniej poduszki powietrznej i odbijał się z powrotem powodując wibracje, to ta seria siłowników jest w stanie ten problem wyeliminować.


Cała automatyczność polega na rozwiązaniu, które CAMOZZI opatentował w 2019 roku i które budową przypomina konstrukcję fletu. Tuleje amortyzacji są w odpowiedni sposób otworowane. W momencie, gdy podczas ruchu siłownika tuleja już dojeżdża do uszczelnienia w głowicy, pozostałe powietrze zaczyna się przedostawać przez w/w otwory o ograniczonym przepływie i siłownik zwalania. W standardowym siłowniku z regulowaną amortyzacją powietrze zaczyna przepływać wtedy przez zawór dławiący wbudowany w głowicę. W trakcie pokonywania kolejnych milimetrów skoku pozostaje nam coraz mniej otworów, przez co przepływ jest jeszcze bardziej zdławiony i w efekcie czego siłownik zwalnia jeszcze bardziej, aż do całkowitego zatrzymania się na końcu skoku.

Producent przewiduje, że te siłowniki pneumatyczne mogą całkowicie zastąpić wersje bez amortyzacji oraz w ok. 70% pokryć zapotrzebowanie na siłowniki z regulowaną ręczną amortyzacją. 

Obecnie ta technologia ma być wykorzystana w siłownikach Ø16, Ø20, i Ø25 oraz w ich kombinacjach z uszczelnieniem tłoczyska z FKM (VIOTN®), z obustronnym tłoczyskiem, z prowadnicą i hamulcem awaryjnego zatrzymania.

Co użytkownik zyskuje stosując taki siłownik?

 • Wykonanie 10-15% tańsze niż z ręczną regulowaną amortyzacją
 • Nie ma możliwości, że pracownicy na zakładzie będą „majstrować” przy nastawie amortyzacji
 • Do minimum eliminuje wibracje powodowane przez zbyt mocne uderzenia, albo odbijanie się siłowników
 • Nie wymagają regulacji w miejscach trudno dostępnych lub tam, gdzie taką nastawę trzeba by było zmieniać regularnie
 • Są bardziej odporne i wytrzymałe (mniej elementów, bardziej zwarta i prostsza konstrukcja).

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji produktu na YouTube:

 • Wersja krótka: 

 • Wersja rozszerzona: 

DOSTĘPNOŚĆ PRODUKTU W SPRZEDAŻY: Lipiec

Centrum logistyczne

Kolejnym przełomowym momentem w rozwoju marki CAMOZZI, kosztem 9 mln. €, było otwarcie w styczniu 2019 w północnych Włoszech centrum logistycznego. Za projekt, ale przede wszystkim za WMS (warehouse management software), zautomatyzowanie rozładunków, magazynowania, pakowania, paletyzacji i załadunku produktów oraz za scalenie tego z istniejącym oprogramowaniem ERP SAP, odpowiadała firma SSI SCHÄFER. Realizacja ta jest o tyle przełomowa i wyjątkowa, że zastosowano tam po raz pierwszy we Włoszech specjalny moduł sztucznej inteligencji AI, który powoduje, że wózki Cuby Multishuttle są ok. 4 razy bardziej wydajne niż w tradycyjnych automatycznych magazynach SRM (STORAGE-RETRIEVAL MACHINES). 

Podstawowe dane:

 • Wartość inwestycji 9.000.000 €
 • Kilkanaście kilometrów od autostrady A4 i jednocześnie lotniska Orio Al Serio w Bergamo (posiada rozbudowany hub DHL, z którym Camozzi współpracuje)
 • 5000 m2 powierzchni
 • 40.000 unikatowych lokalizacji na półkach
 • 160.000 różnych produktów, które mogą być jednocześnie przechowywane
 • 25.000 tyle linii zamówieniowych może być zrealizowane w przeciągu 1 dnia roboczego
 • Dostawa na terenie Europy w 24/48 godzin.
   

Zapraszamy do obejrzenia filmu przedstawiającego zakłady produkcyjne i nowe centrum logistyczne:

Z życia firmy

Konferencja "Galwanotechnika a ochrona środowiska"

W dniach 15-17 maja przedstawiciele naszej firmy wzięli udział w XXVIII Krajowej Konferencji "Galwanotechnika a ochrona środowiska" w Niepołomicach k. Krakowa. Konferencja była doskonałą okazją dla firm związanych z branżą galwanotechniczną do wysłuchania ciekawych wykładów i poszerzenia wiedzy.

Biuro Handlowe Warszawa - to już 15 lat!

Rok 2019 jest wyjątkowy nie tylko ze względu na obchodzony jubileusz 20-lecia istnienia firmy BIBUS MENOS - w tym roku mija również 15 lat od założenia Biura Handlowego w Warszawie.

Kontakt:

Menedżer Produktu Camozzi

Michał Łukasiewicz
tel. +48 58 762 72 08
mob. +48 882 020 273
luk@bibusmenos.pl