20 lat BIBUS MENOS. Prezes Magdalena Stankiewicz o roli ojca w historii firmy i wizji przyszłości

Rok 2019 jest wyjątkowy w historii naszej firmy, ponieważ to właśnie w tym roku upływa 20 lat od momentu powstania BIBUS MENOS Sp. z o.o. i przyłączenia się do szwajcarskiego holdingu BIBUS. 

W ciągu tych lat firma rozwinęła swoją działalność - przenieśliśmy się z Gdyni do nowej, własnej siedziby w Gdańsku, gdzie poza rozbudowanym obiektem magazynowo-produkcyjnym powstał również nowoczesny biurowiec. Oprócz centrali w Gdańsku udało nam się uruchomić 8 biur handlowych, które pozwoliły na sprawniejszą obsługę Klientów z całej Polski. Staliśmy się głównym polskim dystrybutorem kilkudziesięciu uznanych światowych marek, dostarczając dziesiątki tysięcy produktów do różnych branż przemysłu. Rozwinęliśmy również naszą działalność projektową, produkcyjną, serwisową, doradczą i szkoleniową. 
Działamy w wielu branżach - od pneumatyki, mechatroniki i hydrauliki siłowej, przez automatykę czy technikę szynową po druk 3D.

Naszym najważniejszym kapitałem są jednak pracownicy – obecnie firma zatrudnia niemal 130 osób. To oni swoją codzienną pracą dbają o to, by dostarczać Klientom najwyższą jakość obsługi.

Jubileusz istnienia firmy jest okazją nie tylko do wspomnień i podsumowania minionych dwóch dekad, ale również do spojrzenia w przyszłość. O historii BIBUS MENOS oraz o perspektywach na najbliższe lata opowiada Prezes Zarządu, Pani Magdalena Stankiewicz.

Mija właśnie 20 lat od powstania BIBUS MENOS, ale firma ma dłuższą historię. Jak to się zaczęło?

Prawie 25 lat temu mój ojciec postanowił wykonać odważny krok w kierunku biznesowej samodzielności i założył własną firmę – MENOS. Firma zajmowała się dystrybucją elementów pneumatyki, z czasem rozszerzając swoje portfolio. Można było na tym poprzestać, ale… apetyt rośnie w miarę jedzenia. Spotkania z przedstawicielami firmy BIBUS poszerzyły horyzonty i w naturalnej konsekwencji trzeba było wejść na wyższy poziom, co umożliwiło utworzenie spółki joint venture BIBUS MENOS.

Firma świętuje jubileusz wejścia do grupy BIBUS i powstania wspólnej spółki ze szwajcarskim holdingiem. Jak ocenia Pani ten krok z perspektywy całych tych 20 lat?

Zdecydowanie był to krok bardzo korzystny. Zaowocował szybkim rozwojem organizacji i dał możliwość poznania biznesu na światowym poziomie.

Koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że BIBUS MENOS to firma rodzinna. Budował ją i prowadził przez prawie cały ten okres Pani ojciec. Jak postrzega Pani jego dokonania?

Jestem dumna z tego, co osiągnął mój Tato. By tego dokonać, musiał przekroczyć swoją strefę komfortu, zostawiając „ciepłą posadkę” w stoczni oraz poświęcić sporą część życia prywatnego. Sukces biznesowy, jakim jest stworzenie dobrze prosperującej firmy to nie wszystko, zapewnił jeszcze kontrahentom oraz pracującym tu ludziom rodzinną atmosferę, uczciwe i przyjazne relacje. Wiele osób bardzo to doceniało.

Kieruje Pani nowym Zarządem, który objął stery firmy rok temu. Jak czuje się Pani w tej roli? Czy te kilkanaście miesięcy pozwoliło Pani już oswoić się z pełnią odpowiedzialności za BIBUS MENOS?

Jest to dla mnie duże wyzwanie, ale czuję, że jestem „na swoim miejscu”. Zaczęłam pracę jeszcze w firmie MENOS, mam więc ponad 20 lat doświadczenia. Przez te lata przeszłam przez różne stanowiska, zarówno handlowe jak i administracyjne, obserwowałam mojego ojca i mogłam się wiele nauczyć. Skorzystałam z tej lekcji, dzięki czemu teraz odważnie podchodzę do problemów współczesnego biznesu. Zmiana Zarządu została zaplanowana z dużym wyprzedzeniem, był więc odpowiedni czas na wdrożenie. Zarządzam wspólnie z dwoma wiceprezesami – bratem i mężem, którzy również od wielu lat pracują w BIBUS MENOS. Każdy z nas specjalizuje się w innej dziedzinie, więc razem jest nam łatwiej pokonywać trudności. 

Na ile Pani wizja różni się od spojrzenia Pani ojca? Czy jest coś co chciałaby Pani zmienić w działaniu firmy?

Nasze wizje są spójne. Oboje stawiamy na zrównoważony rozwój, z pewną niezbędną nutą ryzyka, bez którego nie ma szans na progres.

Jak dzisiaj BIBUS MENOS plasuje się na rynku, choć w zasadzie lepiej byłoby powiedzieć „na rynkach”, bo liczba branż jakimi zajmuje się firma pozwala na takie stwierdzenie?

Jesteśmy firmą jedyną w swoim rodzaju. Nie udało nam się znaleźć innej podobnej organizacji na polskim rynku, która działałaby w tylu branżach. W wielu dziedzinach mamy wysoką pozycję.

Pracujecie nad wejściem na nowe terytoria? Czy BIBUS MENOS będzie poszerzało swoją ofertę, czy raczej skupi się na eksploatacji potencjału na już zajmowanych polach?

Na chwilę obecną w naszej działalności przeważa handel, jesteśmy przedstawicielem zagranicznych producentów na polskim rynku. Pracujemy jednak nad poszerzeniem naszej aktywności produkcyjno – serwisowej, a to, być może, otworzy nam drogę na eksport. Skupiamy się też na rozwoju naszego potencjału inżynierskiego, oferując klientom nowatorskie rozwiązania, dopasowane do ich potrzeb, a oparte na sprzedawanych przez nas komponentach.

Jak postrzega Pani firmę w dalszej perspektywie? Jakie stawiacie sobie wyzwania?

Chcemy dalej umacniać naszą pozycję na rynku, dbając o rozpoznawalność naszej marki i oferując innowacyjne rozwiązania, bazując na sprawdzonych produktach naszych dostawców. Nasz dział Badań i Rozwoju pracuje nad nowymi koncepcjami, śledząc ogólnoświatowe trendy. Jako dojrzała organizacja, przeżyliśmy również kryzysowe chwile, mamy więc w sobie pokorę potrzebną do trzeźwego szacowania biznesowego ryzyka, ale też nie zatraciliśmy woli walki, odkrywania nieznanego i jesteśmy gotowi na wszystko. Potrzeby naszych klientów są naszymi wyzwaniami, a że tych potrzeb jest coraz więcej, mamy czym się zajmować. Patrzymy z optymizmem w przyszłość, mając za sobą lata doświadczeń, stabilizację i zgrany zespół specjalistów wierzymy, że przed nami kolejne sukcesy. 

 

Droga do miejsca, w którym przedsiębiorstwo znajduje się dzisiaj nie zawsze była prosta do pokonania, lecz teraz tym bardziej jesteśmy wdzięczni i cieszymy się z naszych osiągnięć.

Z okazji jubileuszu pragniemy podziękować wszystkim naszym Partnerom, Dostawcom oraz Klientom za minione dwie dekady udanej współpracy. Mamy nadzieję, że kolejne lata będą dla nas wszystkich również przepełnione sukcesami, dobrymi pomysłami oraz ciągłym zapałem do dalszego rozwoju.

Zespół BIBUS MENOS

Dobre praktyki BIBUS MENOS w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

28 marca 2019 ukazało się nowe wydanie raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Jest to już siedemnasta odsłona tego największego w Polsce przeglądu praktyk CSR. Raport ten to najważniejsza cykliczna publikacja wydawana od 2002 roku i stanowi przegląd aktywności firm, które zgłosiły swoje działania w zakresie CSR, oraz podsumowuje najważniejsze kwestie związane z odpowiedzialnym biznesem w danym roku w Polsce.

Raport wydawany jest co roku przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu - działającą od ponad 18 lat, największą organizacją pozarządową w Polsce, która zajmuje się koncepcją społecznej odpowiedzialności biznesu w kompleksowy sposób.

To kolejna edycja raportu, której trzonem jest zaproponowany w normie ISO 26000 podział na 7 obszarów społecznej odpowiedzialności biznesu:

 • zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej 
 • praktyki z zakresu pracy 
 • środowisko 
 • zagadnienia konsumenckie
 • ład organizacyjny
 • prawa człowieka 
 • uczciwe praktyki operacyjne

W tegorocznej odsłonie nastąpił wzrost na poziomie 30%, zarówno pod kątem liczby zgłoszonych praktyk jak i liczby firm, które podzieliły się swoimi dokonaniami. Najnowsza edycja publikacji potwierdza, że coraz więcej firm wdraża i realizuje działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (Corporate Social Responsibility – CSR). W ubiegłorocznej edycji po raz pierwszy liczba działań firm przekroczyła 1000, a w tym roku liczba ta sięgnęła już 1549.

W raporcie znalazły się dobre praktyki realizowane również przez naszą firmę, z czego jesteśmy niezwykle dumni i cieszymy się, że zostały one docenione. Są to:

 • Program wsparcia pracowników BIBUS MENOS
 • Akcja „Świąteczna choinka BIBUS MENOS”
 • Konferencja: Industry 4.0.
 • Strategia komunikacji
 • Aktywizacja sportowa pracowników

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem raportu:

Podsumowanie XI edycji Dni Druku 3D

Najważniejsze i najstarsze spotkanie branży druku 3D i skanowania przestrzennego – Dni Druku 3D, już za nami! Tegoroczna edycja potwierdziła pozycję targów w branży, w której uznawane są za największą tego typu imprezę w Polsce. Jak co roku, Dni Druku cechowały się wysokim poziomem organizacyjnym oraz zaangażowaniem przedstawicieli targów w promocję tematu technologii przyrostowych.

Udział w wydarzeniu wzięło ponad 600 wystawców, a stoiska rozstawione zostały w sześciu halach o łącznej powierzchni 11 000 m2. Liczba zwiedzających była najwyższa w historii wydarzenia. Szacuje się, że targi odwiedziło ponad 15 tysięcy osób.

Pierwszego i drugiego dnia targów odbyło się wiele wykładów naukowych. Zaprezentowali się na nich naukowcy i specjaliści z dziedziny technologii przyrostowych. Firmę BIBUS MENOS reprezentował P. Michał Pęczek, prowadzący wykład „Wykorzystanie chłodzenia konformalnego form w przetwórstwie tworzyw sztucznych”.

Na stoisku BIBUS MENOS zwiedzający mogli zobaczyć zarówno produkcyjne systemy pracujące w technologiach przetopu proszków metalu i proszków poliamidowych, jak i dziesiątki specjalistycznych wydruków: drukowane w metalu formy wtryskowe z konformalnymi kanałami chłodzącymi, spersonalizowane implanty, narzędzia produkcyjne czy prototypy funkcjonalne wykonywane z materiałów inżynieryjnych.

XI edycję Dni Druku 3D można podsumować jako intensywne trzy dni spotkań i rozmów. Serdecznie dziękujemy wszystkim odwiedzającym nasze stoisko oraz naszym Partnerom biznesowym, którzy wspierali nas merytorycznie w tym jakże pracowitym dla nas okresie!

Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji z wydarzenia:

Z życia firmy

Najlepszy Polski Dystrybutor Przemysłowych Drukarek 3D Roku 2018!

Nasza firma po raz trzeci z rzędu otrzymała tytuł Najlepszego Polskiego Dystrybutora Przemysłowych Drukarek 3D w konkursie „Nagrody Polskiej Branży Druku 3D”, organizowanym przez Centrum Druku 3D.

Wyróżnienie za stoisko podczas XI edycji Dni Druku 3D

Stoisko BIBUS MENOS, zaprezentowane na tegorocznych targach Dni Druku 3D w Kielcach, otrzymało wyróżnienie za aranżację oraz sposób promocji.

Kontakt:

BIBUS MENOS Sp. z o.o.
ul. Spadochroniarzy 18
80-298 Gdańsk
tel. +48 58 660 95 70

e-mail: info@bibusmenos.pl

Produkty polecane w tym miesiącu:

Przekładnie planetarne
TRUE Planetary™

Przekładnie planetarne MICRON do bardzo precyzyjnego sterowania ruchem.

Młot Cyclone Drop Hammer
Zaprojektowany do rozbijania płyt betonowych na małe, łatwe do transportu części.

EOS Formiga P110
Produkcyjna drukarka 3D SLS w najmniejszym wydaniu.