Zrównoważony rozwój w przemyśle i gospodarstwach domowych - rozwiązania dla ekologii

W ostatnich latach znacząco wzrosła świadomość społeczna w kwestii ochrony środowiska. Coraz mocniej zauważalny staje się trend na eko rozwiązania, nie tylko w życiu codziennym, ale również w skali przemysłowej. Połączenie sił zakładów przemysłowych oraz mniejszych jednostek, jak gospodarstwa domowe, jest szansą na znaczne ograniczenie negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne.

Przemysł jest jednym z kluczowych obszarów, w zakresie których należy dbać o stan środowiska przyrodniczego. Zasada zrównoważonego rozwoju powinna być obecna w każdym zakładzie. Bazuje ona głównie na wytwarzaniu dóbr, które nie zanieczyszczają środowiska, oszczędzają energię i surowce naturalne, a także dóbr ekonomicznych, bezpiecznych i gwarantujących zadowolenie zarówno producentów, jak i konsumentów. Już od momentu powstawania pomysłu i projektowania danych produktów, powinno brać się pod uwagę względy ekologiczne.

Sposobów na ograniczenie negatywnego wpływu zakładów przemysłowych na środowisko naturalne jest wiele. Wśród nich można wymienić:

 • minimalizację surowców i materiałów koniecznych do produkcji
 • możliwość ponownego wykorzystania danych materiałów bądź części
 • obniżenie wykorzystywanej energii
 • produkowanie trwałych komponentów o długiej żywotności
 • zmniejszenie ilości odpadów poprzez stosowanie surowców wtórnych
 • redukcję emisji dwutlenku węgla emitowanego przez zakład produkcyjny
 • wprowadzenie przyjaznych dla środowiska metod produkcji, uzyskanych poprzez optymalizację i modernizację zakładów przemysłowych
 • racjonalne gospodarowanie surowcami naturalnymi

Wprowadzenie zasad ekologicznego działania bądź wytwarzania, wcale nie oznacza ograniczeń dla zakładu przemysłowego, a wręcz pozwala na rozwój działalności, zmniejszenie kosztów produkcji w długiej perspektywie oraz na poprawę wizerunku i zaspokojenie potrzeb konsumentów, którzy coraz częściej odczuwają potrzebę ochrony środowiska i wymagają ekologicznych rozwiązań.

Oprócz skali przemysłowej, ochrona środowiska jest równie istotna w zakresie mniejszych przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych, których wpływ na środowisko jest w podobnym stopniu dotkliwy dla naszej planety. Tak jak w przypadku przemysłu, również w mniejszych jednostkach istnieje wiele sposobów na zapobieganie degradacji środowiska. Oprócz oczywistego segregowania składowanych odpadów oraz ograniczenia zanieczyszczenia powietrza, rośnie także potrzeba i konieczność ochrony gleby i wód powierzchniowych przed przenikaniem do nich szkodliwych substancji. Realizowane jest to najczęściej poprzez odpowiedni system utylizacji ścieków.

Doskonałym rozwiązaniem w tym zakresie są przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków, które zyskują coraz większą popularność w Polsce i stosowane są coraz częściej tam, gdzie zbudowanie sieci kanalizacyjnej nie jest wskazane.

Oprócz względów ekologicznych, przydomowe oczyszczalnie posiadają wiele innych zalet:

 • łatwość w montażu
 • proste, nieskomplikowane użytkowanie, które nie wymaga fachowej wiedzy ani poświęcania dużej ilości czasu
 • wytrzymała i szczelna konstrukcja, zapewniająca wieloletnią trwałość i bezawaryjność
 • estetyka i wygoda użytkowania
 • generowanie dużych oszczędności oraz niższych kosztów utrzymania niż inne, alternatywne rozwiązania
 • nie wymaga ciągłego opróżniania, co zapewnia komfort dla użytkowników
 • nie ogranicza swobody korzystania z wody bieżącej 
 • zbiornik jest całkowicie szczelny, dzięki czemu zapobiega skażeniu posesji mieszkalnej

Nasza firma posiada komponenty, które nadają się doskonale do stosowania w przydomowych oczyszczalniach ścieków, również dla tych zautomatyzowanych typu SBR (sekwencyjny biologiczny reaktor), pozwalających na dokładną kontrolę i większą skuteczność całego procesu oczyszczania niż tradycyjne oczyszczalnie drenażowe.

W takiej oczyszczalni kluczowy jest sterownik, kontrolujący cykl pracy systemu i wychwytujący nieprawidłowości, oraz dmuchawa, która dostarcza tlen bakteriom rozkładającym zanieczyszczenia organiczne. Aby zwiększyć skuteczność napowietrzania, warto zastosować również dyfuzory, które wytwarzają pęcherzyki powietrza powodujące mieszanie ścieku, zwiększając poziom przenikania tlenu do ścieku. Pomocne w pracy oczyszczalni są również elementy armatury, takie jak napędy pneumatyczne lub elektryczne, pompy, zawory, zasuwy czy też przepustnice. 

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi produktami mającymi zastosowanie w ekologii:

WOD-KAN-EKO 2018

Celem promowania rozwiązań mających pozytywny wpływ na środowisko naturalne oraz popularyzowania ekologicznych działań wśród przedsiębiorców, organizowane są takie wydarzenia jak Kongres Naukowo-Techniczny WOD-KAN-EKO, gromadzący firmy związane z gospodarką wodną oraz zagospodarowaniem ścieków.

XXI edycja wydarzenia odbyła się w dniach 13-15 listopada w hotelu Andels w Łodzi. Mieliśmy przyjemność uczestniczenia w konferencji, również jako wystawca, dzięki czemu mogliśmy spotkać się z przedstawicielami kilkunastu firm, wśród których znalazły się zakłady wodociągów i kanalizacji oraz dostawcy pomp. Mogliśmy przeprowadzić wiele ciekawych rozmów, na takie tematy jak rozwój inteligentnych systemów kontroli. Szczególnym zainteresowaniem na naszym stosiku cieszyły się dyfuzory, dmuchawy bocznokanałowe oraz pompy membranowe Yamada.

Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w wydarzeniu i liczymy na uczestnictwo w kolejnych edycjach.

Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia:

Z życia firmy

Kolejna zbiórka krwi w siedzibie BIBUS MENOS

W październiku, w siedzibie BIBUS MENOS w Gdańsku, po raz kolejny zorganizowana została akcja poboru krwi z udziałem krwiobusa od RCKiK w Gdańsku.

Turniej piłkarski PSSE Sopot 2018

Drużyna piłkarska BIBUS MENOS wzięła udział w V Pomorskim Turnieju Piłkarskim o Puchar Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Technologia druku hybrydowego metodą DMLS / CNC

Na stronie drukarki3d.pl opublikowany został opis wdrożenia technologii hybrydowego wytwarzania precyzyjnych półproduktów protetyki stomatologicznej, która jest połączeniem metody tradycyjnego frezowania CNC oraz metody selektywnego spiekania DMLS. Metoda ta od 2017 r. była testowana w laboratorium Dental Lab w Gdańsku i we wrześniu 2018 r. została wdrożona do produkcji. Stosowana technologia wytwarzania DMLS jest certyfikowana przez firmę EOS. Wykorzystanie hybrydowej technologii DMLS/CNC pozwala tworzyć wysokiej jakości prace implantologiczne przy różnoczesnym wykorzystaniu wszystkich zalet technologi addytywnej.

Kontakt:

Menedżer Produktu

Adam Kaczmarek
tel. +48 61 842 91 27
mob. +48 602 580 222
ak@bibusmenos.pl

Menedżer Produktu Yamada

Sławomir Grzywna
tel. +48 61 842 91 27
mob. +48 602 278 954
sg@bibusmenos.pl

Produkty polecane w tym miesiącu:

Dyfuzory
Dyfuzory cechują niskie koszty wytworzenia i instalacji oraz duża żywotność, niezależnie od cyklu pracy.

Dmuchawy bocznokanałowe
Lekkie i zwarte urządzenia bezolejowe, przystosowane do pracy ciągłej, gwarantujące suche i czyste powietrze.

Pompy Membranowe Yamada
Proste w obsłudze, zapewniają prostą i płynną regulację wielkości przepływu.

Sterowniki Bonnel
Kompaktowe, precyzyjne urządzenia, zapewniające oszczędną pracę, idealne do zastosowań w oczyszczalni ścieków.