Technika serwo – niezawodne połączenie precyzji i dynamiki w procesach produkcji

Technika serwo jest jedną z dziedzin, która staje się coraz bardziej popularna w szeroko pojętej automatyce przemysłowej. Komponenty serwo coraz częściej stanowią podstawowe elementy wykonawcze różnego rodzaju procesów w nowoczesnym przemyśle. Urządzenia te, dzięki swoim nieprzeciętnym właściwościom, pozwalają na szybką i dokładną pracę różnego rodzaju maszyn, poprawiając ich wydajność, powtarzalność i niezawodność.

Jednymi z najpopularniejszych komponentów w zakresie techniki serwo są silniki serwo (serwomotory), czyli obrotowe mechanizmy napędowe, pozwalające na precyzyjne sterowanie pozycją kątową. Silnik serwo sprzężony jest najczęściej z czujnikiem dostarczającym informacji o pozycji. Dopełnieniem takiego systemu są serwonapędy. W ogólnym znaczeniu napęd serwo jest układem - przetwornicą częstotliwości, która pozwala na pozycjonowanie osi zgodnie z założonymi parametrami dotyczącymi ruchu, jak przyspieszenie czy prędkość. Oś ta zmienia pozycję dzięki pracy silnika elektrycznego. Napędy serwo mogą być regulowane w taki sposób, aby utrzymywały właściwą prędkość, pozycję czy moment obrotowy, w sposób niezależny od występujących zakłóceń.

Praca serwonapędu odbywa się na zasadzie zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego. Silnik, będący elementem wykonawczym, połączony jest ze sterownikiem (regulatorem) służącym do realizacji określonego algorytmu, odpowiadając za nastawę silnika. Zastosowanie czujników, takich jak enkoder czy resolver, pozwala na generowanie informacji zwrotnej do sterownika w postaci aktualnej pozycji, prędkości czy innej cechy dotyczącej elementu wykonawczego. Zarówno silnik, sterownik, jak i czujniki mogą występować w różnych konfiguracjach, zależnie od zastosowania i przeznaczenia danej aplikacji.

Komponenty wchodzące w zakres techniki serwo posiadają szerokie zastosowanie w automatyce przemysłowej, gdzie wymagane jest nie tylko dokładne pozycjonowanie, ale również wysoka dynamika ruchu i szerokie możliwości regulacyjne. Dzięki bezproblemowej pracy z prędkościami, pełnią doskonałą rolę w aplikacjach, które wymagają dużego przyspieszenia czy zachowania optymalnego momentu w pełnym zakresie obrotów. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża dokładność i precyzja.

Przykładowe zastosowania:

  • Przenośniki taśmowe, które usprawniają proces przenoszenia produktów i pakowania na liniach produkcyjnych.
  • Maszyny służące do precyzyjnej obróbki - szlifierki, tokarki, obrabiarki CNC, maszyny służące do wiercenia i inne.
  • W przemyśle spożywczym: możliwość optymalnego zaprogramowania ruchu maszyn dla każdego niezależnego procesu - od przygotowywania produktów, napełniania opakowań czy precyzyjnej regulacji porcji, po zamykanie, czyszczenie i etykietowanie.
  • W branży medycznej: zautomatyzowane systemy laboratoryjne i medyczne, platformy wspomagane robotami do operacji laparoskopowych czy ortopedycznych, wspomaganie pracy maszyn do znieczulania, masek oddechowych, pomp perystaltycznych i innych elementów wyposażenia obiektów medycznych.
  • Wiercenie otworów na platformach naftowych.
  • Maszyny do sterowania stołem obrotowym.
  • Precyzyjne wtryskarki.
  • Dokręcanie śrub z określonym momentem siły.

Z uwagi na charakter pracy komponentów wchodzących w zakres techniki serwo, tylko precyzyjne i niezawodne urządzenia mogą zagwarantować odpowiednią jakość i sprawny przebieg procesów produkcji. Podejmując więc decyzję o wyborze napędów czy silników serwo do własnych aplikacji, należy mieć na względzie ofertę renomowanych producentów tak, by odpowiednio zadbać o jakość produktu.

W ofercie BIBUS MENOS znaleźć można szereg podzespołów mechatroniki i automatyki przemysłowej naszego dostawcy – firmy Kollmorgen. Jest to światowej klasy producent, posiadający bogate doświadczenie w zakresie systemów ruchu. Firma dostarcza wydajne i niezawodne rozwiązania w zakresie napędów, systemów serwo i silników dla przemysłu, które nie mają sobie równych pod względem wydajności, niezawodności i łatwości użytkowania.

Serwomotory AKM2G KOLLMORGEN - jeszcze więcej możliwości

We wrześniu 2018 roku firma Kollmorgen zorganizowała w swojej europejskiej centrali w Ratingen wydarzenie dla partnerów, któremu przyświecało motto „Razem możemy więcej”. Podczas dwudniowego spotkania nie zabrakło okazji do rozmów z innymi partnerami oraz podzielenia się wiedzą techniczną na temat aktualnych rozwiązań z zakresu automatyzacji oraz nowinkami technicznymi. Wydarzenie było okazją do uzyskania specjalistycznej wiedzy bezpośrednio u producenta, dlatego skorzystali z niej wszyscy partnerzy Kollmorgen, zarówno z Europy jak i z Indii.

Utrzymujemy bardzo ścisłą współpracę z firmą Kollmorgen w koleżeńskiej atmosferze. Korzystają z tego również nasi klienci“, podkreśla Dawid Szarmach - Specjalista ds. Techniczno-Handlowych BIBUS MENOS, który również wziął udział w spotkaniu.

Dawid Szarmach i Jan Treede podczas europejskiego spotkania zorganizowanego przez firmę Kollmorgen
oraz silnik nowej generacji - AKM2G.

W czasie wydarzenia zaprezentowana została druga generacja synchronicznych serwomotorów AKM2G. Urządzenia te zapewniają do 30% większą gęstość mocy, dzięki zoptymalizowanej technologii uzwojenia statora. Firmie Kollmorgen udało się znacznie obniżyć straty w uzwojeniu, co z kolei pozwoliło poprawić i tak już bardzo dobry stosunek momentu obrotowego i prędkości obrotowej, charakterystyczny dla istniejących serwomotorów AKM. Kolejna zaleta nowej generacji serwomotorów to bardziej równomierna praca (tzw. cogging), dzięki zmniejszającym się momentom zaczepowym - pozwala to znacznie zwiększyć dokładność regulacji. Nowa seria to również szerszy zakres dostępnych prędkości obrotowych, większa elastyczność, osiągnięta dzięki modułowej budowie oraz wysoka sprawność energetyczna, znacznie przekraczająca normę sprawności IE5.

Dzięki drugiej generacji silników AKM2G oferujemy naszym Partnerom większą moc przy takich samych nakładach na inwestycje” - podkreśla Jan Treede, gospodarz i Dyrektor Generalny firmy Kollmorgen Europe.

Mniejsze rozmiary, większa moc. To bardzo dobre połączenie, dzięki któremu możemy lepiej i w bardziej elastyczny sposób wyposażać maszyny”, komentuje inżynier BIBUS MENOS, Dawid Szarmach.

 

Zapraszamy do skorzystania z przydatnych narzędzi udostępnianych przez firmę Kollmorgen, które wspomagają dobór odpowiedniego rozwiązania:

  • Generator wykresów charakterystyki dla silników AKM2G:

  • Generator modeli 3D dla silników AKM2G:

 

Certyfikat Autoryzowanego Partnera 2019 firmy Kollmorgen

Po raz kolejny nasza firma otrzymała Certyfikat Autoryzowanego Partnera od naszego dostawcy, firmy Kollmorgen Europe, która kwalifikuje do certyfikacji wszystkich swoich partnerów wykazujących się wyjątkową wiedzą na temat aplikacji, wsparciem technicznym oraz serwisem.

Serdecznie dziękujemy firmie Kollmorgen za wyróżnienie oraz liczymy na dalszą, równie owocną współpracę!

 

Z życia firmy

Kongres Mięsny 2019

Przedstawiciele naszej firmy wzięli udział w IV edycji Kongresu Mięsnego - jedynym tego typu wydarzeniu poświęconym w pełni branży mięsnej, na którym spotykają się kluczowi producenci, przetwórcy mięsa, przedstawiciele handlu oraz dostawcy usług i technologii, wpływający na rozwój rynku.

Nowe Biuro Handlowe - Białystok

Dynamiczny rozwój pozwolił nam na otwarcie kolejnego Biura Handlowego, tym razem w Białymstoku. Nowy oddział naszej firmy zlokalizowany jest w Białostockim Park Naukowo-Technologicznym.

Kontakt:

Specjalista ds. Techniczno-Handlowych

Dawid Szarmach
tel. +48 32 721 28 21
mob. +48 664 185 362
dsz@bibusmenos.pl

Produkty polecane w tym miesiącu:

Serwomotory synchroniczne AKM
Zapewniają wyjątkową precyzję i gęstość
momentu obrotowego.

Serwomotory nierdzewne AKMH
Wytrzymałe, stworzone do zastosowań
w przemyśle spożywczym.

Silniki serwo AC na trwałych magnesach
Zapewniają maksymalną wydajność,
nawet w ograniczonej przestrzeni.

Silniki serii CDDR
Łączą wydajność silników bez korpusu z łatwością instalacji silnika w pełnej obudowie.