Technika tłumienia wibracji

Wiele przedsiębiorstw zmaga się z problemem zakłóceń powodowanych drganiami, wibracjami czy pulsacjami. Źródłem tych zakłóceń mogą być zarówno czynniki wewnętrzne, jak praca maszyn, jak i te pochodzące z otoczenia, np. ruch pojazdów. Bywa, że wibracje są jednym z elementów spełnianych funkcji w danym procesie, jednak najczęściej, te często niepozorne zjawiska są czymś niepożądanym i mogą powodować poważne konsekwencje, jak:

  • ograniczenie komfortu pracy czy nawet zagrożenie dla zdrowia pracowników
  • uszkodzenia, zmniejszenie trwałości oraz skrócenie żywotności maszyn, urządzeń, instalacji, posadzek czy wytwarzanych produktów
  • zakłócenia w prawidłowym i płynnym przebiegu procesów
  • ograniczenia w precyzji i funkcjonalności pracy pracowników, maszyn czy też urządzeń pomiarowych
  • nadmierny hałas
  • wyższe koszty utrzymania zakładów produkcyjnych i wiele innych problemów

W celu uniknięcia lub zminimalizowania negatywnych skutków drgań, właściciele przedsiębiorstw powinni stosować odpowiednie techniki tłumienia wibracji, tak by sprawować nad nimi właściwą kontrolę. Uprzednio jednak należy zlokalizować źródło drgań i ich poziom, tak by dobrać właściwe środki zaradcze. Niezależnie czy ma się do czynienia z izolacją czynną (polegającą na odizolowaniu obiektu powodującego drgania od podłoża), czy też izolacją bierną (niwelacji oddziaływania drgań podłoża na obiekt), w każdym przypadku powinno się dobierać rozwiązanie dopasowane do konkretnej aplikacji.

Znając m.in. częstotliwość i zakres drgań, sposób posadowienia i masę izolowanych obiektów, możliwy jest dokładny dobór elementów antywibracyjnych o określonym stopniu tłumienia. Po dokonaniu właściwej analizy, warto zorientować się jakie rozwiązania są dostępne na rynku, oraz które z nich będą najlepsze do zastosowania w danej aplikacji. Istotne jest również wykonanie stosownych testów oraz zaciągnięcie rady specjalistów.

Właściwym rozwiązaniem do kontroli wibracji i walki z ich niepożądanymi skutkami są wibroizolatory - podzespoły mechaniczne, służące do izolacji innych części mechanicznych przed drganiami będącymi skutkiem np. pracy różnych jednostek napędowych, dmuchaw, wentylatorów, generatorów oraz innych urządzeń. Wibroizolatory pozwalają na odseparowanie komponentów wrażliwych na występowanie wibracji, np. podzespołów elektronicznych, jak czujniki etc. Pozwalają także zabezpieczyć maszyny czy inne obiekty w sytuacji, gdy narażone są one na drgania posadzki. Redukcja wibracji powoduje również w większości przypadków ograniczenie poziomu hałasu.

W naszej ofercie dostępnych jest kilka rodzajów wibroizolatorów przeznaczonych do różnych zastosowań. Oferta obejmuje:

Maty antywibracyjne SLAB i CEL stanowią doskonałe rozwiązanie, gdy zachodzi potrzeba izolacji drgań na dużej powierzchni czy dopasowania kształtu. Maty te posiadają szerokie zastosowanie w przemyśle, a także w strefie pozaprzemysłowej. Przykładem zastosowania jest eliminacja wibracji i hałasu powodowanych przez pracę transformatorów:

Nasza firma posiada w ofercie trzy rodzaje mat antywibracyjnych - każda z nich różni się w zakresie parametrów technicznych:

W przypadku większych obciążeń i/lub izolacji punktowej lepsze są wibroizolatory gumowo-metalowe. Oferta obejmuje szereg elementów do zastosowań stacjonarnych oraz mobilnych. Przykładowym zastosowaniem tych urządzeń są aplikacje na łodziach ratunkowych – wibroizolatory pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo podczas startu łodzi, chronią konstrukcję przed rdzą oraz redukują wibracje w obudowie jednostki. Kolejnym ciekawym przykładem zastosowania wibroizolatorów gumowych jest wspomaganie pracy napędów w windach, czy też izolacja wibracji i hałasu napędów pracujących przy pobieraniu wody w saunie.

Dobór odpowiedniego rozwiązania do konkretnej aplikacji uzależniony jest od właściwości technicznych każdego z rodzaju wibroizolatora gumowo-metalowego (gumowego):

Dla niskich częstotliwości dobrym rozwiązaniem są wibroizolatory pneumatyczne PAL i PML, które jednocześnie pełnią funkcję poziomującą. Urządzenia te znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu wspomagając pracę różnego rodzaju maszyn, czy to produkcyjnych, czy pomiarowych. Często pełnią również ważną rolę w innych sferach – przykładem jest izolacja i ochrona stanowisk badawczych na uniwersytetach, czy też wspomaganie mobilnych projektorów w uzyskiwaniu ostrości obrazu w kinach bądź operach.

W naszej ofercie znajdują się dwa rodzaje wibroizolatorów pneumatycznych - niżej znajdują się najważniejsze parametry techniczne każdego z nich:

Więcej informacji na temat wibroizolatorów firmy ACE Controls:


 

Jeżeli szukają Państwo odpowiedniego rozwiązania w zakresie tłumienia wibracji, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami! Oferujemy profesjonalne doradztwo techniczne w zakresie wielu zastosowań i aplikacji wibroizolatorów oraz innych komponentów wykorzystywanych w szeroko pojętej technice tłumienia:

Zapraszamy również do skorzystania z aplikacji firmy ACE Controls służącej do pomiaru wibracji i wstrząsów – Vibro Checker Pro:

Aby uzyskać więcej informacji na temat rozwiązań stosowanych w zakresie techniki tłumienia drgań, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony poświęconej technice tłumienia: amortyzatoryprzemyslowe.pl

Znajdą na niej Państwo rozwiązania jednego z naszych kluczowych dostawców, firmy ACE Controls INC / ACE Stossdämpfer GMBH - światowego lidera technologii tłumienia w przemyśle. Firma posiada ponad 50 letnie doświadczenie i szeroki, systematycznie rozwijany zakres produktów.

Na sanki bez śniegu? Tak, z sankami Pistenbock Cross i amortyzatorami obrotowymi ACE!

Zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym materiałem, który opisuje zastosowanie amortyzatorów obrotowych ACE w saneczkach firmy Pistenbock GmbH. Sanki te stanowią innowacyjne rozwiązanie będące uzupełnieniem możliwości uprawiania saneczkarstwa w sezonie bez śniegu.

Sterowanie wózkiem odbywa się podobnie jak w przypadku jazdy na sankach. Wysokiej jakości podzespoły, takie jak zabudowane hamulce obrotowe, pomagają skutecznie ograniczać gwałtowne skręty, zapewniając komfort i bezpieczeństwo jazdy. 

Więcej informacji na temat tego nowatorskiego rozwiązania znajduje się w poniższym case study:

Z życia firmy

Dyplom uznania od IAESTE

Otrzymaliśmy dyplom uznania od międzynarodowego stowarzyszenia IAESTE za ponad 10-letnią współpracę, która obejmowała aktywne promowanie programu wymiany studenckiej oraz zapewnianie staży dla studentów z całego świata.

Świąteczna choinka BIBUS MENOS

W minionym okresie przedświątecznym, zorganizowaliśmy wśród pracowników naszej firmy akcję zbiórki funduszy oraz prezentów dla dzieci z Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni oraz Dziecięcej Kliniki Hematologii i Onkologii UCK w Gdańsku.

Kontakt:

Menedżer produktu ACE

Katarzyna Śmietana
tel. +48 32 203 98 89
mob. +48 668 850 809
kw@bibusmenos.pl

Produkty polecane w tym miesiącu:

Amortyzatory obrotowe
Bezobsługowe i gotowe do zabudowy, dostępne
w wersji nastawnej i o stałej nastawie.

Maty antywibracyjne
Skrojone na miarę rozwiązanie o najlepszych parametrach tłumiących.

Wibroizolatory gumowo-metalowe
Izolują wibracje pochodzące od maszyn i silników poprawiając warunki pracy.

Wibroizolatory pneumatyczne
Izulują przed negatywnym wpływem wibracji oraz pełnią funkcję poziomującą.