BIBUS MENOS NOWOŚCI - Drukarki 3D

Najmniejsza drukarka 3D do metalu EOS M100 już w sprzedaży

Doskonałe rozwiązanie o przemysłowym zastosowaniu, w postaci kompaktowej drukarki 3D do metalu, miało swoją premierę w czasie targów 3DFORMNEXT – najważniejszego w tym roku wydarzenia branży 3D, które odbyło się między 17 a 20 listopada 2015 we Frankfurcie nad Menem.
System 3D do metalu EOS M100,  pracujący w technologii DMLS/SLM to rozwiązanie o szczególnym zastosowaniu w branży medycznej, w której dominuje jednostkowość oraz indywidualność produkcyjna.

Najmniejsza drukarka 3D serii M firmy EOS posiada sprawdzony, 200W włóknowy laser iterbowy, znany ze swojej stabilnej pracy. System oferuje wysoką jakość oraz powtarzalność produkcyjną, porównywalną z drukarką EOS M290, zapewniając jednak znacznie niższe koszty eksploatacji. Plamka lasera o średnicy wynoszącej zaledwie 0,04 mm oraz duża rozdzielczość pozwalają na wytwarzanie złożonych geometrycznie kształtów. Drukarka 3D EOS M100 wyposażona została także w cylindryczną komorę produkcyjną o średnicy 100 mm i wysokości 95 mm. Posiada kilkanaście elementów stworzonych w technologii SLS, jak na przykład zbiorniki z materiałem i występuje w dwóch wersjach: standardowej oraz Dental.

EOS M100 DENTAL stanowi doskonałe rozwiązanie dla małych i średnich laboratoriów dentystycznych i zapewnia niezwykle krótki cykl produkcyjny. Na wykonanie kilkudziesięciu koron zębowych system ten potrzebuje zaledwie 4 godzin. Sprawdzone parametry procesowe, wysoce wydajny system rozprowadzania proszku oraz komora procesowa niewielkich wymiarów umożliwiają szybkie oraz ekonomiczne tworzenie niewielkich serii produktowych.

Aktualnie dostępne materiały (stopy) do wydruku na drukarce EOS M100 to:

  • stal nierdzewna 316l
  • stop kobalt chrom
  • w niedalekiej przyszłości tytan Ti64

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym opisem drukarki 3D pod adresem: http://drukarki3d.pl/oferta/drukarki-3d/eos-m100/

Nowy rozpuszczalny materiał podporowy w technologii PolyJet

Firma Stratasys® wprowadziła nowy rozpuszczalny materiał podporowy SUP706, przeznaczony dla drukarek 3D wykorzystujących technologię PolyJet. Miękkie właściwości materiału umożliwiają szybkie usuwanie supportu z wydrukowanego elementu w sposób tradycyjny, za pomocą strumienia wody. Materiał ten jest całkowicie rozpuszczalny, dzięki czemu czyszczenie może odbywać się bez ingerencji operatora.

Dlaczego rozpuszczalny materiał jest lepszy dla skomplikowanych części?

Materiał SUP706 doskonale nadaje się do aplikacji z zakresu medycyny, architektury, czy też designu (w tym biżuterii), czyli dla wszystkich modeli wymagających cienkich ścianek lub doskonałego odwzorowania założonego kształtu. Dodatkową korzyścią materiału jest możliwość wypłukania wszystkich kanalików modelu 3D, co nie było możliwe przed wprowadzeniem rozpuszczalnego suportu i każdą cześć trzeba było czyścić osobno. Dzięki SUP706 można umieścić wszystkie elementy w roztworze czyszczącym i oczyścić je w jednym procesie. Zwiększa to wydajność druku 3D w technologii PolyJet i pozwala na drukowanie delikatnych i skomplikowanych detali.

Zalety nowego materiału podporowego: 

  • łatwy i szybki post-procesing wydruków 3D
  • oszczędność pracy dzięki myjce dźwiękowej, używanej do usuwania materiału podporowego w tradycyjnym procesie czyszczenia
  • możliwość tworzenia skomplikowanych przestrzeni wewnętrznych, które wymagają usuwania materiału wspierającego
  • swoboda przy projektowaniu małych i delikatnych elementów wielomateriałowych, które mogą podlegać łatwemu czyszczeniu
  • znaczny wzrost wydajności procesu wydruku
  • współpracuje ze wszystkimi materiałami, które wykorzystywane są w technologii PolyJet
  • dostępny dla wszystkich systemów 3D serii Connex1, Connex2 oraz Connex3
  • możliwość przeprowadzenia aktualizacji wcześniej zainstalowanych maszyn, tak by wykorzystywały rozpuszczalny materiał SUB706

 

BIBUS MENOS wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

Zawodnicy Jagiellonii Białystok zeskanowani i wydrukowani za pomocą drukarki 3D.
Studenci Politechniki Białostockiej, w ramach koła naukowego SKN CAVE zeskanowali skanerem 3D sylwetki zawodników i trenera białostockiej drużyny - Jagiellonii Białystok. Skany w formacie STL zostały poddane specjalnej obróbce, podpisane, a następnie wysłane do naszej firmy, która przyjęła zaproszenie włączenia się do szlachetnej akcji wspierającej 24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. BIBUS MENOS przeprowadziło ostatni etap pracy, czyli nieodpłatny wydruk na drukarce 3D. Wszystkie 4 statuetki stworzone zostały w jednym procesie spieku laserowego w technologii SLS, na drukarce 3D EOS Formiga P100, z materiału Poliamid PA2200 (nylon).

9 stycznia 2015 roku na Politechnice Białostockiej odbyło się spotkanie drużyny piłkarskiej Jagiellonii Białystok oraz studentów Politechniki Białostockiej, w czasie którego przekazano popiersia trenera i zawodników Jagiellonii Białystok na licytację WOŚP.
Statuetki wiernie odwzorowują zeskanowanych zawodników. Można je licytować w styczniu w serwisie Allegro. Fundusze zbierane są na doposażenie oddziałów pediatrycznych oraz na rzecz godnej opieki osób starszych.

Zachęcamy Państwa do udziału w charytatywnych aukcjach Allegro:

Michał Probierz: aukcje.wosp.org.pl/statuetka-michal-probierz-druk3d-i2699809
Rafał Grzyb: aukcje.wosp.org.pl/statuetka-rafal-grzyb-druk3d-i2699753
Bartek Drągowski: aukcje.wosp.org.pl/statuetka-bartka-dragowskiego-druk3d-i2698857
Marek Wasiluk: aukcje.wosp.org.pl/statuetka-marek-wasiluk-druk3d-i2699787

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Politechniki Białostockiej, gdzie zamieszczono krótką relację z przekazania wydruków 3D na aukcję. 

Zapraszamy również do zapoznania się z możliwościami druku 3D na: http://drukarki3d.pl/ 

 

Kierownik Działu Badań i Rozwoju

Piotr Mikulski
Telefon :+48 58 762 72 20
Mobile :+48 602 839 431

Kierownik Działu Drukarek 3D

Tomasz Weis
Telefon :+48 58 762 72 18
Mobile :+48 662 037 193