Innowacja projektowa w zakresie transportu tramwajowego - automatyczna smarownica torowa

Wielu mieszkańców dużych miast nie wyobraża sobie codziennego przemieszczania się po mieście bez transportu tramwajowego. Ten rodzaj transportu stwarza warunki do płynnej jazdy, pozwalającej uniknąć korków ulicznych. Tramwaje są pojazdami bezpiecznymi. Emitują znacznie mniej zanieczyszczeń niż alternatywne środki transportu (jak chociażby autobusy czy samochody), dzięki czemu każdy uczestnik ruchu przyczynia się do poprawy warunków ekologicznych w mieście. Pod względem hałaśliwości tramwaje wypadają korzystnie na tle innych środków komunikacji. Praca silników elektrycznych jest znacznie cichsza od silników spalinowych, co daje większy komfort akustyczny dla otoczenia.

Dział Techniki Szynowej BIBUS MENOS, wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnych firm obsługujących przewozy tramwajowe dostarcza najwyższej jakości komponenty związane z transportem szynowym i rozwija swoją działalność projektową oraz doradztwo techniczne.

Jedną z naszych ostatnich realizacji było wykonanie systemu sterowania i smarowania zwrotnic na rozjeździe tramwajowym przy hali widowiskowo-sportowej „Spodek” w samym centrum Katowic. Projekt zrealizowany został przy współpracy z firmą KNZ Bieżanów na zlecenie Tramwajów Śląskich S.A. Jest to centralny punkt sieci tramwajowej na Śląsku - najbardziej rozległej sieci tramwajowej w Polsce.

Realizacja przy „Spodku” obejmowała dostarczenie i zamontowanie napędu zwrotnicy wraz z systemem sterowania firmy Hanning & Kahl, której BIBUS MENOS jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce od ponad 15 lat.

Innowacją w zakresie realizowanego projektu była automatyczna smarownica torowa BMsmt 18S produkcji BIBUS MENOS. Urządzenie służy do smarowania obrzeży kół jezdnych tramwaju i szyn podczas jazdy po łukach, co eliminuje emisję hałasu związaną z tarciem kół o szyny (metaliczne piski) oraz zmniejsza zużycie szyn. Zabudowane jest w przestrzeni międzytorowej, a smarowanie prowadzone jest przez otwory wywiercone w główkach szyn. Smar jest doprowadzany i rozprowadzany do otworów z szafy sterowniczej za pomocą przewodów hydraulicznych. Smarownica posiada możliwości ustawiania cyklu smarowania (co który tramwaj smarownica ma podawać smar) oraz ustawiania jednorazowej dawki smaru.

Funkcjonalność urządzenia dodatkowo powiększa fotowoltaiczny system zasilania oraz kontrola ilości i częstotliwości podawanego smaru. Stosowany smar jest biodegradowalny i przyjazny dla środowiska naturalnego. Smarownica może być również zasilana tradycyjnie, z sieci tramwajowej poprzez przetwornice statyczne.

Jest to pierwsze nasze urządzenie do smarowania szyn, dlatego wciąż planowane są usprawnienia projektu, takie jak system informacji, który pozwoli na wysyłanie przez urządzenie komunikatów w postaci wiadomości sms do użytkownika, np. w momencie kiedy trzeba uzupełnić smar lub kiedy wystąpiła awaria systemu.

Aby dowiedzieć się więcej na temat naszych rozwiązań zapraszamy do kontaktu!
Kierownik Działu Techniki Szynowej
Tomasz Barwicki
tel. +48 58 660 95 75
tba@bibusmenos.pl

Więcej o napędach i systemach sterowania zwrotnic w naszej ofercie:

Odwiedź nas podczas targów TRAKO 2019!

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nas podczas 13. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2019, które odbędą się w dniach 24 – 27 września 2019 r., w Centrum AMBEREXPO przy ul. Żaglowej 11 w Gdańsku. Znaleźć nas będzie można na stoisku nr 63 w hali A.

W tym roku wystawiamy się z trzema naszymi Partnerami: Hanning & Kahl, NORIS oraz GIFAS.

Nasza firma, jako dostawca rozwiązań w infrastrukturze i taborze szynowym, zaprezentuje Państwu najwyższej jakości, nowoczesne komponenty i technologię związaną z infrastrukturą szynową oraz układami hamulcowymi, głównie dla komunikacji tramwajowej i lekkich kolei miejskich.

Jednym z eksponatów będzie wspomniana wcześniej innowacyjna smarownica torowa BMsmt 18S produkcji BIBUS MENOS. 

Rozwiązania naszych dostawców, jakie zaprezentujemy na targach:

Poza wymienionymi wyżej produktami dostawców Działu Techniki Szynowej, zaprezentujemy również nowość w naszej ofercie - produkt mający wszechstronne zastosowanie w wielu branżach - wózek narzędziowy Kraftwerk P407 z wyposażeniem:

W celu otrzymania bezpłatnego identyfikatora na targi należy zarejestrować się online pod poniższym linkiem:

Można również zarejestrować się w recepcji podczas trwania imprezy.

Szczegółowe informacje dotyczące warunków wejścia na teren targowy znajdą Państwo na stronie organizatora:

Do zobaczenia na targach!

Pobierz formularz doboru podnośnika śrubowego

W związku z rosnącym zainteresowaniem podnośnikami śrubowymi produkcji Unimec oraz Thomson, stworzyliśmy formularz doboru mający na celu ułatwienie Państwu dostarczenia informacji niezbędnych do przygotowania przez nas oferty.

Interaktywny formularz zawiera podstawowe informacje potrzebne naszym specjalistom do doboru najlepiej dopasowanego do Państwa potrzeb rozwiązania .

Formularz i więcej informacji dostępne są tutaj:

Z życia firmy

Nowe wydanie broszury ogólnofirmowej

Miło nam zaprezentować nowe wydanie naszej broszury ogólnofirmowej! Zobacz czym zajmuje się BIBUS MENOS jako dostawca nowoczesnych rozwiązań dla przemysłu.

10-lecie członkostwa w AHK

W tym roku mija 10-lecie naszego członkostwa w AHK, czyli Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej. Z tej okazji chcemy podziękować Izbie za lata owocnej współpracy.

Kontakt:

Kierownik Działu Techniki Szynowej

Tomasz Barwicki
tel. +48 58 660 95 75
mob. +48 600 489 733
tba@bibusmenos.pl