System odpylania sypkich produktów budowlanych

W roku 2017 realizujemy system odpylania sypkich produktów budowlanych w firmie Hufgard Optholit Bauprodukte w Częstochowie. Jest to wiodący producent tynków oraz zapraw budowlanych, obecny w Polsce od ponad 10 lat.

Firma, chcąc podwyższyć jakość swoich produktów oraz komfort pracy, zdecydowała się na głęboką modernizację swoich układów odpylania.

Temat został podjęty przez BIBUS MENOS. 

Na bazie pomiarów własnych oraz danych od klienta przygotowaliśmy ofertę podzieloną na kilka etapów. 

Jednym z wyzwań związanych z realizacją była jak najmniejsza czasowa ingerencja w proces produkcyjny, a co za tym idzie minimalizacja przestojów. Stąd taka konstrukcja systemu.

Instalacja zakładała wykorzystanie oraz przebudowę istniejących urządzeń filtracyjnych oraz zwiększenie wydajności poprzez dodanie kolejnych odpylni. 

Oferta obejmowała podpięcie następujących punktów:

  • Osiem zasobników z drobną chemią
  • Ręczny zasyp mieszalnika
  • Podajnik kubełkowy - dwa punkty
  • Stacja oczyszczania worków na taśmie transportowej 
  • Odciąg pyłu spod taśmy siatkowej, która znajduje się przy pakowaczce

Dodatkowo konieczna była przebudowa układu odpylania na potrzeby tzw. produkcji mokrej, gdzie produkowane są tynki akrylowe, farby oraz grunty

Ostatni etap prac to przeniesienie starych urządzeń odpylających i dostosowanie ich pod nowe potrzeby.

Zastosowaliśmy odpylnie oparte na filtrach patronowych, dzięki którym centrala filtracyjna mogła mieć kompaktowe wymiary. Użyte wkłady filtracyjne zostały pokryte teflonem, dzięki czemu zmniejszyliśmy adhezję pyłu do filtrów.

Główna centrala filtracyjna (sześciowkładowa) ma wydajność 12 000 m3/h, co z powodzeniem zapewnia skuteczny odciąg pyłu. Czyste powietrze jest ponownie zawracane na halę.

Podczas budowy układu, okazało się, że klient wprowadzał modyfikacje budowlane w swoim zakładzie, co skutkowało koniecznością przebudowy układu już po etapie ofertowania. 

Dzięki dobrej współpracy z klientem rozwiązaliśmy problem kolizji modyfikując nasz układ. 

Resztkowa zawartość zanieczyszczeń po zamontowaniu naszego układu odpylania to poniżej 5 mg/m3 (według DIN VDI 2264), dzięki czemu zredukowaliśmy wpływ fabryki na środowisko naturalne. Poziom emitowanego hałasu również został zmniejszony. 

 

Inne realizacje, które mogą Cię zainteresować

Kierownik Biura Handlowego Wrocław

Sławomir Służyński
tel. +48 71 325 61 27
mob. +48 692 498 897
ssl@bibusmenos.pl