Urządzenie do cięcia taśmy w procesie produkcyjnym

Profil klienta

Jeden z największych amerykańskich koncernów, zajmujący się produkcją w wielu branżach, między innymi: produkcja tworzyw sztucznych, elektronika oraz przemysł farmaceutyczny. Lider na rynku europejskim w produkcji taśm klejących. 

Temat zlecenia

Klient zgłosił się do firmy BIBUS MENOS Sp. z o.o. z zapytaniem o budowę urządzenia do cięcia taśmy w czasie procesu jej produkcji

Firma szukała mobilnego urządzenia łatwo wpisującego się w istniejącą linię technologiczną, które zapewniało niezawodną pracę, gwarantującą ciągłość produkcji i minimalizację przestojów. 

Wyzwaniem było zapewnienie stałego naciągu taśmy pokrytej lepką warstwą i jej precyzyjne podawanie pod system tnący.

Rozwiązanie

Firma BIBUS MENOS Sp. z o.o. wyszła naprzeciw wymaganiom klienta i zaoferowała maszynę własnego projektu. Urządzenie powstawało ściśle we współpracy z inżynierami procesu ze strony zamawiającego. 

Bardzo ważne było dostosowanie projektowanego urządzenia do wymogów klienta również pod względem bezpieczeństwa oraz energochłonności. Miało ono również zapewniać pełną integrację z już istniejącymi układami automatyki u klienta.

Zakres żądanych parametrów od strony klienta był bardzo szeroki, co wymagało zastosowania elastycznego układu automatyki pozwalającego na nadążne sterowanie napięciem wstęgi.

Automatyka została oparta na komponentach renomowanych firm, będących na liście dostawców preferowanych przez klienta.

Ze względu na specyfikę procesu technologicznego wymagane było łatwe czyszczenie ostrzy, w związku z tym zastosowano szybkowymienny moduł noży tnących.

Opis działania

Bazowanie współosiowości odbywa się na płycie dolnej. Układ cięcia posiada własne koła umożliwiające na łatwe przemieszczanie.

Po ustawieniu urządzenia w polu bazowym następuje korekta ustawienia „prostoliniowości” za pośrednictwem śrub korygujących.

Urządzenie posiada osłony zgodne z istniejącymi na linii technologicznej klienta. 

Taśma, w postaci wstęgi, odbierana jest bezpośrednio z linii technologicznej. Pierwszym stopniem jest rolka do podtrzymania taśmy bez napędu. Urządzenie w sposób ciągły kontroluje stan napięcia wstęgi przed układem cięcia. Odpowiednie sygnały przesyłane są do układu sterowania. 

Rolki napędowe ustawione są bezpośrednio przy module tnącym. Wstęga podawana jest na rolki odbierające. Pomiędzy rolkami odbierającymi a napędowymi umieszczony jest moduł tnący. Podczas cięcia taśma jest unieruchomiona. 

Następnie z rolek odbierających taśma podawana jest na paskowy układ układania. Układane, przycięte elementy podawane są na transporter odbierający.

Kierownik Biura Handlowego Wrocław

Sławomir Służyński
tel. +48 71 325 61 27
mob. +48 692 498 897
ssl@bibusmenos.pl