BIBUS MENOS NOWOŚCI - Dział Szybkiego Prototypowania

W tym wydaniu:

 • Ruszyła nowa strona internetowa drukarki3d.pl
 • Endur - nowy materiał firmy Stratasys
 • Dostępna większa gama kolorów do wydruków 3d
 • Innowacyjne rozwiązanie firmy EOS- M290

 

Drukarki3d.pl wystartowała!

Mamy wielką przyjemność poinformować Państwa, że ruszyła nowa strona internetowa dedykowana naszemu działowi pod adresem www.drukarki3d.pl. Na stronie znajdziecie Państwo najświeższe informacje ze świata technologii przyrostowych oraz mnóstwo ciekawostek związanych z tematem. Technologie przyrostowe to wyjątkowo prężnie rozwijająca się dziedzina wiedzy a naszą misją jest dostarczenie Wam rzetelnych informacji z pierwszej ręki. Szeroka gama produktów i usług, zdjęcia modeli i wiele innych – to wszystko na naszej stronie! Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i zapraszamy do komentowania - jeśli macie Państwo pytania, na które odpowiedzi nie znaleźliście na naszej stronie, sugestie dotyczące intuicyjności serwisu, bądź cokolwiek co pomoże nam lepiej komunikować się z Wami, w zakładce „Kontakt” znajdziecie formularz kontaktowy. Zapraszamy!

Endur

W kwietniu 2014 roku firma Stratasys rozszerzyła swoje materiałowe portfolio o nową pozycję – Endur, dostępny w technologii PolyJet.  Endur - jak sugeruje nazwa - to mocny materiał o wysokiej odporności na uderzenia, a zarazem bardzo sprężysty. Posiada skład chemiczny i kompozycję, która pozwala symulować wygląd i zachowanie polipropylenu. Możliwości nowego materiału ilustruje poniższy film: 

Właściwości Mechaniczne Norma Wartość
Wytrzymałość na rozciąganie ASTM D638 40-45 MPa
Wydłużenie przy zerwaniu ASTM D638 20-35%
Moduł sprężystości ASTM D790 1700-2100 MPa
Wytrzymałość na zginanie ASTM D790 52-59 MPa
Moduł sprężystości przy zginaniu ASTM D790 1500-1700 MPa
Udarność wg testu Izoda (metoda A, 23°C) – z karbem ASTM D256 30-35 J/m

Nowa gama kolorów Stratasys

Począwszy od przejrzystych, do nieprzejrzystych i obejmujących szerokie spektrum wartości Shore’a A, nowe opcje elastycznych kolorów zawierają sześć palet gumowego materiału:

 • trzy elastyczne 72-kolorowe palety zrobione z gumo podobnego TangoPlus
  i kombinacji sztywnych, nieprzezroczystych materiałów tj. VeroCyan, VeroMagenta, VeroYellow

 • trzy elastyczne 68-kolorowe palety zrobione z gumo podobnego TangoBlackPlus
  i kombinacji wyżej wymienionych sztywnych materiałów kolorowych.

Stratasys rozszerzył również paletę dostępnych kolorów o mieszanki z kolorem szarym:

 • trzy 45-kolorowe sztywne palety, każda powstała w wyniku kombinacji VeroWhitePlus
  i VeroBlack z innymi kolorami

 • jedna paleta z 45-ma odcieniami szarości, z różnymi poziomami transparencji.

Wszystkie kolory są dostępne na platformie Objet500 Connex3 przez darmowy upgrade oprogramowania.

EOS: M290 zastąpi M280

14 maja 2014 roku na konferencji Rapid.Tech firma EOS zaprezentowała sukcesora systemu EOS M280 - wiodącego na rynku profesjonalnych zastosowań do spieku metalowego. EOS zaadoptował sprawdzone rozwiązania z M280, rozszerzył swoją ofertę produktów dedykowanych do aplikacji z metalu, jednocześnie wyznaczając nowe standardy w zakresie zarządzania jakością i kontroli. Nowy system został zaprojektowany z myślą o seryjnej produkcji, optymalizacji uległ proces budowania elementów, w celu zwiększenia wydajności i efektywności. Pomimo wielu innowacji, zachowano centralne elementy przetwórcze, co zapewnia spójny proces i zachowanie stałej jakości pracy systemu.

Nowy EOS M290 oferuje kompleksowe monitorowanie zarówno systemu jak i procesu budowy elementów, co daje ogromne możliwości kontroli pracy i pełnej personalizacji charakterystyki docelowych wyrobów. W skrócie, pozwoli to na wytwarzanie elementów odpowiednich do zastosowań z szerokiego wachlarza wymagań. Wbudowana w komorę roboczą kamera umożliwia wizualną kontrolę procesu produkcyjnego poprzez archiwizację zdjęć z kamery i możliwość ich przeglądu. Kamera wykonuje zdjęcie każdej warstwy po ekspozycji lasera i po nałożeniu kolejnej warstwy. Jak i u poprzednika dostępne będzie oprogramowanie EOS ParameterEditor pozwalające na customizację parametrów pracy dla poszczególnych elementów, tj. czas ekspozycji lasera, szybkość lasera etc. 

M290 posiada także nowy system filtrowania gazu obojętnego, co znacznie wpływa na żywotność filtrów. Nie zapomniano również o oprogramowaniu – PSW zostało zastąpione przez EOSPrint, które do tej pory było jedynie wewnętrznym oprogramowaniem maszyny, a teraz będzie instalowane na stacji roboczej. EOSTATE natomiast umożliwia łączenie się
z drukarką 3D poprzez przypisany adres IP i bieżące monitorowanie pracy systemu. Dostęp do oprogramowania drukarki 3D będzie odbywał się także poprzez intuicyjny
w obsłudze wyświetlacz dotykowy.