BIBUS MENOS NOWOŚCI - Dział Hydrauliki Siłowej

Metody diagnozowania i usuwania typowych usterek układów hydrostatycznych

BIBUS MENOS jest firmą o profilu technicznym, zajmującą się m.in. działalnością projektową, produkcyjną, diagnozowaniem i świadczeniem serwisu oraz doradztwem technicznym. Spółka działa w wielu branżach, jak: hydraulika siłowa, pneumatyka, mechatronika i automatyka, filtracja, drukarki 3D, czy też pompy i zbiorniki. Wieloletnie doświadczenie w branży pozwoliło wypracować najlepsze metody diagnozowania i usuwania usterek układów hydrostatycznych, które z sukcesem wykorzystywane są w ramach usług świadczonych przez firmę.

Diagnoza układu hydrostatycznego - od czego zacząć?

Pracę nad diagnozowaniem układów hydrostatycznych należy rozpocząć od określenia kryteriów  oceny stanu urządzeń napędu hydrostatycznego. Do najważniejszych kwestii należy rozpoczęcie przeglądu od domyślnie prostych i podstawowych rzeczy. Należy sprawdzić czystość filtrów, odkręcić przewód drenażowy i sprawdzić, czy nie wydobywają się z tego miejsca np. wióry metaliczne lub z brązu, które mogą świadczyć o zużywaniu się danego komponentu w układzie hydrostatycznym. Istotne jest sprawdzanie za pomocą przepływomierza ilości oleju, wydostającego się z wszelkich przewodów drenujących, głównie z drenażu silnika pracującego w układzie oraz drenażu pompy.

Ciśnienie - kluczowy parametr

Bardzo ważnym parametrem w układach hydrostatycznych jest ciśnienie dopełnienia, które również należy kontrolować podczas diagnozowania tych układów. Jest to kwestia kluczowa, ponieważ jego brak przyczynia się do natychmiastowego uszkodzenia pomp i silników hydraulicznych pracujących w takim układzie. Pomiar ciśnienia dopełnienia oraz przepływu na przeciekach pozwala odzwierciedlić stan pompy dopełniającej. Dodatkowo – jeżeli ciśnienie dopełnienia oraz przepływy na przeciekach są odpowiednie, a urządzenie dalej zachowuje się niewłaściwie, należy dokonać dodatkowych pomiarów przepływu na gałęziach głównychA i B, ponieważ może dojść do sytuacji, w której zawory odpowiedzialne za ograniczenie maksymalnego ciśnienia na portach głównych z jakiegoś powodu uległy uszkodzeniu. Zarówno sprawdzenie ilości oleju w przewodach drenujących, jak i ciśnienia dopełnienia w trakcie wzrostu ciśnień w liniach zasilających urządzenie, pozwala jednoznacznie określić stan układu oraz rodzaj ewentualnej usterki, jaka w nich wystąpiła. Jeżeli w momencie wysterowywania urządzenia narasta ciśnienie w odbiorniku, znacząco wzrasta przepływ linii drenażowej, a ciśnienie dopełniania zaczyna spadać, jest to wskaźnik, że należy poddać układ przeglądowi. 

A jak usuwać zdiagnozowane usterki?

W momencie kiedy usterka zostanie już wykryta, należy dobrać odpowiednią metodę jej likwidacji. Usuwanie usterek układów hydrostatycznych może przebiegać w różny sposób, w zależności od okoliczności wystąpienia usterki. Jednym z nich jest wymiana komponentów na nowe. Jest to rozwiązanie często bardziej korzystne niż nieumiejętna próba naprawy. Jako przykład można podać przedsiębiorstwa olejowe, działające w obszarze przemysłu wydobywczego. Tematyka utrzymania sprawnego sprzętu w ruchu jest dla nich o tyle ważna, że koszty związane z przestojami urządzeń, takich jak wiertnica na polu naftowym, której godzina pracy sięga setek tysięcy dolarów, są bardzo wysokie. W tym przypadku bardziej korzystna jest wymiana komponentów, takich jak silnik hydrauliczny czy pompa hydrauliczna, demontując stary układ i montując w jego miejsce nowy, pobrany z odpowiednio wcześniej przygotowanego w tym celu magazynu, a stare elementy wysyłając w celu serwisowania. 

Niezwykle istotną oraz nieodzowną kwestią w przypadku wymiany komponentów układu hydrostatycznego na nowe, jest równoczesne dokonanie czyszczenia całego układu, tak aby nie doszło do sytuacji pozostawienia w nim zanieczyszczeń oraz aby zapobiec powstaniu w krótkim czasie kolejnej awarii układu o podobnym charakterze. Możemy wówczas uniknąć dodatkowych kosztów wynikających z naprawy oraz przestojów pracy urządzeń.

Skutki zanieczyszczeń pozostających w nieodpowiednio wyczyszczonym układzie hydrostatycznym mogą być bardzo poważne. Zanieczyszczenia w postaci przykładowo różnego rodzaju pyłów, piasku czy też zendry, pozostających w układzie z powodu niewłaściwej obsługi technicznej lub długotrwałego i dynamicznego użytkowania układu hydrostatycznego, mogą ulec przemieszczeniu wewnątrz układu hydrostatycznego. Wówczas może dojść do zarysowania płyty zaworowej lub bloku cylindrowego, a w późniejszym etapie może to spowodować zarysowanie i uszkodzenie stopek na tłoczkach.

Rozwiązania firmy BIBUS MENOS

BIBUS MENOS posiada system monitorujący, instalowany wraz zakupionym u nas układem hydrostatycznym, który w ciągłej eksploatacji pojazdu specjalistycznego mierzy podstawowe parametry (takie jak ciśnienia główne na liniach głównych i ciśnienie dopełnienia oraz przepływy na przeciekach) przy diagnozie układu hydrostatycznego oraz na bieżąco informuje użytkownika o kondycji układu. 

Firma BIBUS MENOS posiada także zapasowe komplety komponentów, takie jak silniki hydrauliczne i pompy hydrauliczne do układu hydrostatycznego. Nasza firma w ciągu 24 godzin przybywa do użytkownika ze sprawnym zestawem komponentów i na miejscu wymienia uszkodzone komponenty na nowe. Wadliwe elementy zawozimy natomiast do siedziby firmy w celu dokładnej weryfikacji wewnętrznej i określenia, jaka jest dokładna przyczyna awarii. Następnie nasi eksperci przystępują do usuwania usterki. W momencie kiedy dokonają już regeneracji układu hydrostatycznego, poddają układ testom na specjalnie przystosowanym w tym celu stanowisku, który weryfikuje czy układ funkcjonuje poprawnie po wprowadzeniu należnych zmian.

There is no entry for this selection.