BIBUS MENOS NOWOŚCI - Dział Techniki Szynowej

NOWOŚĆ!! Rozwiązania dla Techniki Transportowej - oferta czujników i tachometrów NORIS

Prezentujemy Państwu nowości w ofercie działu Techniki Szynowej – produkty niemieckiej marki NORIS, która od ponad 90 lat jest jednym z czołowych specjalistów w dziedzinie oprzyrządowania i automatyki dla przemysłu stoczniowego, technologii transportowych, maszyn i instalacji.

BIBUS MENOS rozszerza swoją ofertę produktową o czujniki i tachometry NORIS oraz zapewnia wsparcie posprzedażowe dla ich nabywców na terenie Polski.

1. Pomiar prędkości - mierzenie prędkości silnika trakcyjnego, przekładni i (lub) zestawu kołowego

Pozyskiwanie danych pomiarowych z silnika, przekładni i zestawów kołowych pojazdów kolejowych, podlega szczególnym wymaganiom. Ekstremalnie wysokie temperatury, silne pola elektromagnetyczne w silnikach trakcyjnych, olbrzymie wahania temperatury, potężne drgania zestawów kołowych i przekładni, wymagają solidnych, niezawodnych i trwałych czujników. Nasze czujniki prędkości zaprojektowane są w taki sposób, aby pracować płynnie i nieprzerwanie w tych niezwykle trudnych warunkach, jednocześnie spełniając, a nawet wyprzedzając wymagania stawiane przez normy obowiązujące w transporcie kolejowym. Ich specjalna konstrukcja umożliwia wyjątkowo odporne na drgania zamocowanie zintegrowanej elektroniki.

2. Pomiar temperatury - mierzenie temperatury silnika trakcyjnego, przekładni, zestawu kołowego, w agregatach sprężarkowych lub w urządzeniach klimatyzacyjnych.

Firma NORIS posiada specjalistyczne doświadczenie w zakresie pomiarów temperatury w szczególnie wymagających warunkach. Często słabymi punktami czujników temperatury w pojazdach kolejowych są ich obudowy oraz okablowanie, jako że są one narażone na ciągłe oddziaływanie wysokich temperatur i naprężeń mechanicznych. Oddajemy do dyspozycji klientów nasze doświadczenia zdobyte w czasie obsługi innych branż, w których wymogi stawiane czujnikom są równie wysokie. Nasze czujniki temperatury są zaprojektowane w taki sposób, aby długookresowo wytrzymywać ekstremalne warunki pracy.

3. Systemy czujników dostosowane do specyficznych potrzeb klienta - przeznaczone do pozyskiwania kompletnych danych pomiarowych (prędkości, temperatury i przyspieszenia - drgań) silnika, przekładni, zestawu kołowego i wózka.

Poza dużym wyborem produktów standardowych oferujemy również rozwiązania dostosowane do specyficznych potrzeb klienta. Produkujemy szczególnie wytrzymałe i znakomicie zabezpieczone kombinacje czujników pod kątem konkretnych zastosowań, zwłaszcza montażu czujników wraz z okablowaniem w obszarze podwozia. Podczas gdy czujniki są zwykle wyposażone w zabezpieczenia mechaniczne, to łączące je przewody są często narażone na bezpośrednie uderzenia kamieni i lodu, a styki na działanie wilgoci. Również w przypadku dłuższych połączeń kablowych poważne siły skręcające działają na okablowanie, mocowanie oraz przyłącza czujników, co może prowadzić do przerywania przewodów, a nawet do uszkodzeń czujników. Także w przypadku tych zagrożeń dysponujemy odpowiednim rozwiązaniem.

4. Czujniki-Combi- montoring do trzech czujników w jednej obudowie pod kątem pomiaru kilku jednostek fizycznych, takich jak prędkość, temperatura i przyspieszenie (drgania) silnika, przekładni i (lub) zestawu kołowego.

Czujniki-Combi są używane albo wtedy, kiedy potrzebny jest zapis kilku jednostek fizycznych w jednym miejscu, albo kiedy z uwagi na ograniczoną przestrzeń można umieścić w danym miejscu tylko jeden czujnik. Takie rozwiązanie zmniejsza koszty związane z zakupem, ale również koszty montażu i koszty instalacji, przy czym zredukowane okablowanie oznacza mniejszy obszar narażony na wpływy czynników środowiskowych. Nasze zestawy czujników-combi składają się maksymalnie z trzech czujników, które służą do pomiarów prędkości, temperatury i (lub) przyspieszania (drgań), jak również znajdują się w jednej obudowie.

5. Pomiar ciśnienia - mierzenie ciśnienia w układach klimatyzacji oraz agregatach sprężarkowych, służących na przykład do sterowania pracą drzwi lub pracą układów hamulcowych.

Nasze przetworniki ciśnienia dokonują pomiaru ciśnienia cieczy oraz gazów i przetwarzają dane pomiarowe na linearne, proporcjonalne sygnały elektryczne, które są standardem w branży i są dostępne na wyjściu, co pozwala dalej przetwarzać dane pomiarowe. Czujniki charakteryzują się wysokim stopniem niezawodności, solidną i zwartą konstrukcją oraz elastycznością w dostosowywaniu ich do różnych zadań pomiarowych.

6. Przetwarzanie sygnału - wyłączniki krańcowe, przetworniki pomiarowe i urządzenia wielofunkcyjne odpowiedzialne za przetwarzanie sygnałów uzyskanych w ramach pomiarów 1, 2 i 4.

W zakresie przetwarzania sygnału, portfolio naszych produktów obejmuje obszerny asortyment od nieskomplikowanych urządzeń kontrolnych, na przykład takich jak przetworniki pomiarowe, wyłączniki krańcowe, wzmacniacze izolacyjne, aż po urządzenia wielofunkcyjne, które przetwarzają sygnały, ale też wykonują operacje sterowania, takie jak wyłączanie krańcowe, pomiar poślizgu i przesunięcia. Można je obsługiwać oraz programować za pośrednictwem wbudowanych wyświetlaczy. Do zastosowań w zestawach kołowych opracowaliśmy urządzenia wyposażone w specjalne możliwości, takie jak przetwornik pomiarowy z wbudowaną korekcją błędów wynikających ze zużycia kół pojazdów kolejowych.

7. Wizualizacja - do obrazowania prędkości, temperatury, ciśnienia, siły hamowania itp. w kabinie maszynisty.

Wskaźniki analogowe są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie potrzebne jest efektywne kosztowo rozwiązanie do wizualizacji pomiarów prędkości, temperatury, siły hamowania itp. W porównaniu do wskaźników wyświetlanych cyfrowo, jest to bardziej oszczędne i trwałe rozwiązanie, zapewniające dokładne wskazania o dowolnej porze dnia i w każdych warunkach, nawet przy mocnym świetle słonecznym. Ponadto obsługująca je elektronika jest bardziej wytrzymała i odporna na działanie agresywnych czynników środowiskowych oraz ekstremalnych temperatur. Kolejną zaletą naszych analogowych wskaźników jest ich modułowa konstrukcja, dzięki której sposób ich wyświetlania można łatwo dostosować do wymagań użytkownika. To klient wybiera jednostki, paletę kolorów, elementy graficzne, kolor wskazówki, oświetlenie, a także inne przydatne parametry.

BIBUS MENOS Sp. z o.o.

ul. Spadochroniarzy 18 
80-298 Gdańsk

tel. +48 58 660 95 70
fax  +48 58 661 71 32
info@bibusmenos.pl